OCTAVA ENSEMBLE

Publikacja: 06-09-2013

OCTAVA ensemble - oktet wokalny, uznany przez krytyków muzycznych za jeden z najciekawszych zespołów wokalnych młodego pokolenia szybko ustalił swoją wiodącą pozycję wśród polskich zespołów kameralnych. Wielokrotny zwycięzca licznych festiwali i konkursów wokalnych; wśród zdobytych przez zespół nagród nie zabrakło najbardziej prestiżowej nagrody w dziedzinie polskiej chóralistyki Grand Prix 39' edycji "Legnica Cantat".
Szerokie zainteresowania artystyczne OCTAVA ensemble, pozwalają zespołowi sięgać po każdego rodzaju muzykę, od twórczości renesansowej po awangardowe koprodukcje z udziałem Krzysztofa Pendereckiego i Aphex Twin (Europejski Kongres Kultury, Wrocław 2011) albo Portishead i Goldfrapp (inauguracja nowej odsłony Trance na festiwalu Misteria Paschalia).
Specjalizację OCTAVA ensemble stanowi jednak muzyka XVI i XVII wieku. Zespół wpisuje się w trend historycznego wykonawstwa muzyki dawnej nagrywając płyty z utworami z przełomu renesansu i aroku (Missa Pulcherrima Pękiela - nominacja do nagrody FRYDERYK 2010, Missa Octava Hasslera - wyróżniona pochwalną recenzją w brytyjskim miesięczniku "Gramophone" - najbardziej liczącym się magazynie o muzyce klasycznej na świecie), a także tworząc wyjątkowy projekt AD RADICES MUSICAE - po raz pierwszy w Polsce przywracając regularne wykonywanie kompozycji polifonicznych we właściwym dla nich kontekście przedsoborowej liturgii.
Każdy występ zyskuje niezwykłą przychylność publiczności i krytyki. Kierownictwo artystyczne nad zespołem sprawuje Zygmunt Magiera.

Festiwal Muzyki Dawnej Musica Antiqua Viva realizowany jest w ramach projektu “OD KLASYKI DO JAZZU”- Międzynarodowe Festiwale i Konkursy w Żorach
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013
Polskie Radio Dwójka
Patronat Medialny