Mark Caudle

Publikacja: 06-09-2013

 

Mark Caudle posiada przeszło trzydziestoletnie doświadczenie jako wykonawca na wiolach i wczesnych smyczkowych instrumentach basowych. Mark Caudle rozpoczął swoją karierę jako wykonawca w Londynie w latach siedemdziesiątych i stał się pierwszym wiolonczelistą i gambistą w zespołach muzyki dawnej pod kierownictwem takich dyrygentów jak J.E. Gardiner, C. Hogwood, A.Parrott i wielu innych. Przez dziesięć lat był pierwszym wiolonczelistą zespołu Academy of Ancient Music. Wykonywał muzykę dawną na wioli w zespołach Consort of Musicke i English Consort of Viols i na wioli continuo w wielu nagraniach takich jak Dido i Aeneas pod kierunkiem A. Parrot’a i C. Hogwood’a , The Fairy Queen z H. Christophers i kompletne nagranie pieśni Purcell’a z zespołem Roberta King’a. Jako pierwszy w Wielkiej Brytanii wykonywał utwory na wioli basowej. Nauczał gry na wioli i wiolonczeli barokowej w Royal College of Music w Londynie. Jego liczne nagrania to również solowe CD firmy Hyperion: The Noble Bass Viol. Wielokrotnie był gościnnym wykonawcą w zespołach takich jak Les Arts Florissants, Concerto Copenhagen, Boston Early Music Festiwal Orchestra i Drottningholm Opera Orchestra.
 
Od 1992 mieszka i wykonuje muzykę dawną w Polsce. Był jednym z członków założycieli L’Arte dei Suonatori i często występował razem z Il Tempo i Concerto Polacco. Mark Caudle naucza na Wilanowskiej Akademii Muzyki Dawnej i na Akademii w Katowicach i Wrocław, organizuje i dyryguje koncerty, jak również bierze udział w warsztatach wykonawstwa muzyki dawnej w Polsce. W dalszym ciągu regularnie występuje w Wielkiej Brytanii głównie z takimi zespołami jak: The Parley of Instruments (przez przeszło 20 lat jako główny wykonawca), The London Handel Orchestra i z zespołem siostry, Canzona. Często wykonuje solowe koncerty recitalowe w Anglii i w Polsce na wiolonczeli barokowej i wioli. Ostatnio zagra dwa koncerty angielskiej muzyki dawnej na dwie wiole z Susanne Heinrich i tria Purcell’a z Simon Standage, jak również dokona nagrań sonat Quantz’a z Rachel Brown. Tego lata zostaną wydane jego nagrania XVII wiecznej muzyki włoskiej nagranej z Theresą Caudle ( cynk i skrzypce).
 
Głównym źródłem inspiracji dla Marka zawsze były wczesne instrumenty smyczkowe i w ostatnich latach nauczył się lutnictwa i konserwacji dawnych instrumentów.
 

Festiwal Muzyki Dawnej Musica Antiqua Viva realizowany jest w ramach projektu “OD KLASYKI DO JAZZU”- Międzynarodowe Festiwale i Konkursy w Żorach
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013
Polskie Radio Dwójka
Patronat Medialny